سفارش تبلیغ
صبا ویژن
تو را به دوستی مسکینان و همنشینی با آنان سفارش می کنم . [رسول خدا صلی الله علیه و آله ـ به ابوذر ـ]
توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دن - سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
 RSS |صفحه اصلی سایت |ارتباط با من| درباره من|پانل اصلی سایت
: جستجو
اوقات شرعی
دوشنبه 99/5/20
» درباره من
توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دن - سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
مدیر وبلاگ : دکتر رحمت سخنی[56]
نویسندگان وبلاگ :
دکتر مهدی سلمانی آذر جراح و متخصص بیماریهای لثه (@)[0]


آدرس تماس با دکتر رحمت سخنی : آذربایجان غربی - اورمیه dr.rahmat.sokhani@gmail.com این سایت و 30 سایت پزشکی دیگراینجانب به صورت رایگان در خدمت هموطنان ایرانی داخل و خارج کشور بوده و امیدوارم توانسته باشم سهم بسیار اندکی در ارائه و تولید مطالب علمی داشته ونقش مثبتی را ایفا کرده و باعث شادی روح والدین شهیدعزیزم آقای ستوانیار شهید محمد سخنی و شهیده خانم جمیله رمضان شیخ سرمست باشم .ضمنا 60 سایت مشاوره رایگان پزشکی و پرستاری اضافه براینها برای دیگردوستان پزشک و پرستار خوب ایران اسلامیمان در خطه همیشه سرسبز و قهرمان آذربایجان طراحی و راه اندازی نمودم که انشالله مورد قبول مردم عزیز کشورمان و درگاه احدیت قرار گیرد . باسپاس دکتر رحمت سخنی آذربایجانین حکیم اوغلانه اورمو یوردون نان dr.rahmat.sokhani@gmail.com

» پیوندهای روزانه
سایت کلینک دندانپزشکی آپادانا [1014]
زندگی و دندانپزشکی (دکتر رضایی ) [512]
آشنایی با ارتودنسی [703]
ایدز (دکتر علی احسان - دندانپزشک ) [328]
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی [288]
طب مذهبی دکتررحمت سخنی [258]
طب اورژانس دکتر رحمت سخنی [175]
لیزردرمانی LASER DARMANI [283]
آکادمی دندانپزشکی پولتاوا-اکراین [346]
دندانپزشکی امروز [392]
کنترل ترس و اضطراب در دندانپزشکی [511]
سایت دندانپزشکی دکتر محمد علی افسرده [464]
مشاوره دندانپزشکی [644]
مرکز اطلاع رسانی اذربایجانیهای مقیم خارج کشور [191]
پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران [260]
[آرشیو(15)]

» عضویت خاص و عادی
 

Powered by WebGozar


» فهرست موضوعی یادداشت ها
MEDICAL AZARBIJAN . toothpaste . آذربایجان . اقدامات اورژانسی دندانپزشکی . اورژانسهای دندانپزشکی . اورژانسهای دندانپزشکی در خانه . اورژانسهای دندانپزشکی کودکان . اورژانسهای کودکان . ایذر در دندانپزشکی . بیحسی دندانها . بیماران دیابتی ودندانپزشکی . بیماری ایذر . تاریخ دنداپزشکی دنیا . تاریخچه دندانپزشکی ایران . ترمیم های دندانی . توصیه های مفید دندان پزشکی . خمیردندان مناسب . خمیردندانها . دانشجویان دندانپزشکی . درمان سرطان دهان . دکتر آتس سا پاک فطرت . دکتر مهدی سلمانی آذر . دندانهای سالم . دوران حاملگی . دکتر سیامک شایان امین . دکتر فاطمه دیباجی فروشانی . دکتر مریم امیرچقماقی (متخصص بیماریهای دهان) . دکتر هیلا حاجی زاده صفار(متخصص ترمیمی) . سفید کردن دندانها . علل سرطان دهان . عمل جراحی دندان . فلوروزیس دندانی . کشیدن دندان . متخصصان دندانپزشکی . مراقبت بعد جراحی دندان . مشاوره رایگان ایمپلنت دندانی . مشاوره رایگان پزشکی . مشاوره رایگان جراحی لثه . مناسب برای مسواک . هشدار به دندانپزشکان . وظایف والدین درحوداث دندانپزشکی کودکان .
» آرشیو مطالب
آرشیو مطالب نوشته شده پیشین
تابستان 1387
سال96

» لوگوی سایت


» لینک دوستان
لحظه های آبی( دلسروده های فضل ا... قاسمی)
عارفانه های یک دوست
خانه ی خانواده
دلنوشته های قاصدک
EMOZIONANTE
برای تو
نوشته های...
گلبانگ سربلندی
دلنوشته ها
از هردری سخنی - از هر کجا نشانه ای -در پارسی بلاگ
یادداشتهای روزانه اسایش
اندیشه نگار
رایحه ی انتظار
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
دست خط
زمزمه نسیم
چرک نویس من
عارفانه
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
محرم
بوستــــــان ادب و عرفــان قـــــــرآن
نگارستان خیال
دهکده موسیقی
المپیک پارسیوانه
غیرت=عفت
عقیل صالح
نوشته های من
کلکسیون بهترین تمبرهای جهان
سوفیا
اشپزی کد بانو
red rose
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
ستارگان دوکوهه
03955809074 سید مهدی ملک الهدی
خاطرات و تاریخ پزشکی Dr.Rahmat Sokhani
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب سالمندان دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب سنتی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت دندانپزشکی دکتر هاله خلیل الله
سایت دندانپزشکی دکتر سهرابی
سایت دندانپزشکی دکتر طالبیان و دکتر ایرانپور
سایت دندانپزشکی دکتر مرتضوی
سایت دندانپزشکی دکتر علیزاده
دندانپزشکی به زبان ساده
سایت بیهوشی دندانپزشکی دکتر ناصر کاویانی
بهداشت دهان ودندان
انجمن دندانپزشکی کودکان ایران
سایت دندانپزشکی دکتر محمد ابراهیم ذاکر
سایت جامع دندانپزشکی ایران
وب سایت دکتر جلال ندیمی
انجمن دندانپزشکان
سایت دندانپزشکی دکتر وفایی
سایت دندانپزشکی دکتر سعید طالب زاده بنکدار
پزشکی عمومی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب نظامی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت روانشناسی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
Famoonevis
سایت دارو سازی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
پزشکی فوق تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب مذهبی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب پزشکی قانونی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب هسته ای دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب اورژانس دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
من.تو.خدا
آوای روستا
رضا صفری
هفت آسمان
زنبورعسل
بـــــاغ آرزوهــــا = Garden of Dreams
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
ALWAYS & 4EVER
اشعار آشفته درویش

» لوگوی لینک دوستان
» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب » میربهزادمیراسمعیلیان

» نظر سنجی

دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
»» توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دن

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دندانها

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

نوشته :دکتر سیامک شایان امین

تزریق داروی بی حسی باید بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بیماران دندان پزشکی تجربه های دردناک و ناخوشایندی از دریافت بی حسی دارند. ترس از تجربه دوباره این درد، گاه افراد را سال ها از دندان پزشکی گریزان می کند یا عاقبت کارشان پس از دریافت بی حسی به یکی از اورژانس های دندان پزشکی مانند سنکوپ وازودپرسور (از هوش رفتن) می انجامد...
دانشجویان دندان پزشکی معمولا انجام اولین تزریق بی حسی را در دانشگاه و روی همکلاسان خود تجربه می کنند. تجربه دریافت بی حسی برای اکثر آنها با تجربه تزریقات دردآوری که در گذشته در مطب دندان پزشکی داشته اند کاملا متفاوت است. چرا بین تزریقی که یک دانشجوی مبتدی انجام می دهد و تزریقات دندان پزشکان باتجربه از نظر ایجاد درد تفاوت وجود دارد؟ اغلب اوقات میزان آسیب ناشی از تزریق داروی بی حسی با خروج دندان پزشک از محیط دانشگاه افزایش می یابد. شاید دندان پزشکان در گذر ایام برخی نکات کلیدی تزریق بدون درد را از یاد می برند یا حس همدردی خود با بیمار را از دست می دهند. اگر دندان پزشک واقعا اعتقاد داشته باشد تزریق داروی بی حسی نباید دردناک باشد، می تواند تکنیک تزریق بی حسی خود را به نحوی تغییر دهد که اعمال آسیب رسان برای بیمار درد کمتری داشته باشد. شاید مرور آموخته های دوران تحصیل به همکاران دندان پزشک کمک کند تا تزریق داروی بی حسی را با درد و آسیب بافتی کمتری انجام دهند:
?) از سوزن تیز استفاده کنید: معمولا تیزی سوزن های تزریق با هربار استفاده کاهش می یابد آنچنان که دندان پزشک در سومین یا چهارمین استفاده می تواند مقاومت بافتی نسبت به ورود سوزن را حس کند. پس اگر بیمار نیازمند دریافت تزریق های متعدد بود، در تزریق های دوباره یا چندباره سوزن را عوض کنید.
?) جریان یافتن محلول بی حسی را کنترل کنید: پس از قرار دادن کارتریج بی حسی در سرنگ تزریق، چند قطره از محلول بی حسی را از کارتریج خارج کنید تا از درست قرار گرفتن آن در سرنگ مطمئن شوید.
?) کارتریج و سوزن تزریق هم دمای محیط باشند: اگر کارتریج در دمای اتاق نگهداری شود بیمار بی حسی موضعی کاملی را دریافت خواهد کرد و فرقی میان اتاق سرد و گرم وجود ندارد؛ پس لزومی به گرم کردن کارتریج نیست حتی ممکن است تزریق کارپول گرم شده موجب ناراحتی بیمار شود، اما با گرم کردن سرنگ می توان حس برخورد جسم فلزی سرد با پوست بیمار را از بین برد. نگه داشتن سرنگ به مدت نیم دقیقه در کف دست می تواند کارساز باشد.
?) بیمار را در موقعیت صحیح قرار دهید: در صورت وجود اضطراب، جریان خون بیشتر به سمت عضلات مخطط هدایت می شود. به علت عدم فعالیت عضلانی حجم بالایی از خون در عضلات مخطط باقی می ماند. کاهش بازگشت وریدی خون به قلب و کاهش پمپاژ خون به سمت مغز زمینه ساز بروز نشانه های سنکوپ ( احساس سبکی سر، سرگیجه، تاکی کاردی و ضربان قلب) می شود. ادامه این حالت باعث کاهش حجم خون مغزی و بی هوشی بیمار می شود. توصیه پیشگیرانه تغییر وضعیت بیمار حین تزریق است؛ به شکلی که سر و قلب بیمار موازی زمین و پاها اندکی بالاتر قرار گیرند. بااین حال وضعیت بیمار ممکن است بر اساس نظر دندان پزشک و روش تزریق بی حسی تغییر کند.
?) از بی حسی سطحی استفاده کنید: بی حسی موضعی ضخامت یک تا دو میلی متر از کام را که از قضا در برابر تزریق بسیار حساس است را بی حس می کند؛ به شرطی که دست کم یک دقیقه تداوم یابد، اما حداکثر تماس بعد از دو دقیقه حاصل می شود.
?) با بیمار ارتباط کلامی برقرار کنید: حین انجام تزریق با بیمار صحبت کنید. از کلمات مثبت اسفاده کنید تا بینش مثبتی در او ایجاد شود. مثلا «من از بی حسی موضعی استفاده می کنم تا ادامه کار راحت تر باشد» یا «من انتظار ندارم شما چیزی احساس کنید.» از جمله های با بار منفی نظیر «آسیبی به شما نمی رسد» استفاده نکنید، چون بیمار فقط کلمه آسیب را می شنود و به بقیه جمله توجه نمی کند. از کلماتی که ترس کمتری دارند استفاده کنید. مثلا در عوض کلمه «انجام تزریق» بگویید «ایجاد بی حسی موضعی».
?) برای دستتان از تکیه گاه استفاده کنید: هنگام انجام تزریق دست باید بدون لرزش باشد تا احتمال حرکت و جراحت غیرارادی کاهش یابد. اگر انگشتان بلندی دارید می توانید از صورت بیمار به عنوان تکیه گاه دستتان استفاده کنید و اگر انگشتان تان کوتاه است به آرنج خود تکیه دهید. برای کنترل بهتر سرنگ کف دست باید به سمت بالا باشد و سرنگ با انگشت سبابه حمایت شود. معمولا افزایش تجربه و اعتماد به نفس دندان پزشکان آنها را به سمت تزریق بدون تکیه دادن دست سوق می دهد.
?) مخاط را بکشید: مخاط باید در محل ورود سوزن کشیده شود تا حداقل مقاومت نسبت به ورود سوزن در مخاط ایجاد شود. در غیر این صورت نسج نرم حین ورود سوزن پاره می شود و حین و پس از انجام تزریق ناراحتی ایجاد می کند. روش هایی نظیر تکان دادن لب یا فشردن جسمی نظیر دسته آینه در محل تزریق، می تواند بیمار را گمراه کند و از درد و استرس حین تزریق بکاهد.
?) سوزن را از میدان دید بیمار خارج کنید: دیدن سرنگ بی حسی حتی در افراد بزرگسال نیز ایجاد اضطراب می کند. سرنگ را می توانید از بالای سر بیمار یا پایین تر از دید بیمار از دست پرستار بگیرید تا بیمار آن را نبیند.
??) چند قطره از داروی بی حسی را تزریق کنید: همزمان با ورود سوزن به مخاط، چند قطره داروی بی حسی را تزریق کنید. پس از دو تا سه ثانیه مکث، سوزن را به محل اصلی تزریق هدایت کنید. در این حین تزریق داروی بی حسی کاملا غیر ضروری است، چون درد میان مخاط سطحی و موکوپریوست کمتر منتقل می شود. حین تزریق بلاک، پیش از رسیدن به پریوست چند قطره دیگر تزریق کنید، چون پریوست دارای اعصاب فراوانی است و تماس سوزن با آن ایجاد درد می کند. دانستن زمان مناسب تزریق نیازمند تجربه است. میزان نفود سوزن در بافت نرم هر بیمار متفاوت است و ممکن است سوزن به طور ناآگاهانه با پریوست برخورد کند بااین حال دندان پزشک به مرور با تکیه بر حس لامسه خود می آموزد تراکم بافتی با افزایش نفوذ سوزن و نزدیک شدن به استخوان به مقدار ناچیزی افزایش می یابد.
??) دارو را آهسته تزریق کنید: تزریق سریع موجب آسیب بافتی و افزایش احتمال بروز واکنش منفی نسبت به دارو می شود. زمان منطقی برای تزریق یک کارتریج بی حسی ?? ثانیه است.
??) سرنگ را آرام خارج کنید.
??) بیمار را زیر نظر داشته باشید.
بیشتر واکنش های منفی نسبت به تزریق داروی بی حسی حین تزریق یا پنج دقیقه بعد از آن روی می دهند. پس تا زمان شروع اثر دارو خود یا پرستارتان بیمار را زیر نظر داشته باشید.
منبع :هفته نامه سپید

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANIارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 6:39 عصر )

Google
»» لیست کل یادداشت های این سایت
تب دوره ای همراه با آفت دهانی،فارنژیت و آدنیت PFAPA
بررسی علمی بیماریها وعلل زخمهای دهانی در یک نگاه Diseases of th
زخمهای دهان کودکان وعلل آنها Children\s mouth wounds
بیماریهایی که دندانپزشک میتواند در ویزیت دهان به آنها پی ببرد D
جیمیل جدید مشاوره رایگان پزشکی دکتر رحمت سخنی
هشدار به دندانپزشکان در مورد ابتلا به ایذر
[عناوین آرشیوشده]